Results of the 2000 OHL Priority Selection

By pbadmin

Mississauga – The Ontario Hockey League today held the annual Priority
Selection process of players at the Hershey Centre in Mississauga.

Players born in the years 1981 – 1984 were eligible for selection with
member teams permitted to select a maximum of 15 players who were born in
1984. The first two players that a team selected that were born in 1984 will
be eligible to play in the Ontario Hockey League during the 2000-01 season,
with the balance of players born in 1984 eligible to play in the 2001-02
season.

Soo Thunderbirds centre Patrick Jarrett was selected first overall by the
host Mississauga IceDogs. The 5’11″, 175 lb. centre led the Tier II Junior A
Thunderbirds with 22 goals and 32 assists for 54 points in 39 games.

“Right now I’m up here living a dream,” Jarrett said after being presented
with the Jack Ferguson Award as the first overall selection. “Last year
while attending the draft in Brampton with my brother Cole, who went to the
Plymouth Whalers, I saw Jason Spezza walk up to the stage and I set my goal
right there that I would be selected first overall next season. My dream has
come true.”

The Toronto St. Michael’s Majors used the second overall selection to
acquire Cambridge Junior B centre Tim Brent, who scored 19 goals and 16
assists for 35 points in 40 games.

The Owen Sound Platers took the first defenceman of the day, Richard Power
from the Toronto Marlboros Bantam third overall, followed by Marlies
teammate Rick Nash, who was selected fourth overall by the London Knights.

The Brampton Battalion were the first team to select a goaltender, using
their second round selection, 27th overall on Lambton Bantam goaltender Brad
Topping.

Several familiar names were called today including Adam Henrich, the brother
of Colts star Michael Henrich, who was selected by the Brampton Battalion in
the first round, and Adam Keefe, the younger brother of OHL scoring champion
Sheldon Keefe, who was selected by the Sudbury Wolves in the second round.
Tyler Harrison was selected in the ninth round by the Brampton Battalion,
the team which selected his older brother Jay Harrison first overall in the
1998 Priority Selection. Jarrett, who is the younger brother of Plymouth
Whalers defenceman Cole Jarrett, was joined by cousin Blair Jarrett who was
selected in the third round by the IceDogs.

Other notable selections with relatives in the OHL include Logan Hunter
(Second round – London) and Rick Steadman (Tenth round – London), the
nephews of Knights’ owners Tim and Mark Hunter, Brent Mahon (Tenth round -
North Bay)brother of Windsor Spitfires veteran Craig Mahon, Scott Gauvreau
(Twelfth round – Brampton) brother of Oshawa Generals captain Brent Gauvreau
and Jared Wiseman (Eighth round – Sault Ste. Marie) brother of IceDogs
forward Chad Wiseman and Ahren Nittel (Fourth round – Windsor) brother of
graduate Adam Nittel. Eric Staal (First round – Peterborough) is the cousin
of Sarnia Sting veteran Jeff Heerema and Patrick Murphy (Twelft round -
Sarnia) is the son of former Toronto Maple Leafs coach Mike Murphy.

The Sault Ste. Marie Greyhounds used their fourth round selection to acquire
Markham Islanders defenceman Chris Gill, the son of Gary Gill, who played
with the Greyhounds from 1972-74.

Today’s proceedings mark the first time that the OHL Priority Selection has
been held at the Hershey Centre. Last year’s Priority Selection was held at
the Brampton Centre for Sports and Entertainment.

The “midget draft” has its roots dating back to the late 1960′s when it was
held under the auspices of the OHA Junior “A” series as part of the Ontario
Hockey Association’s annual meetings at the Royal York Hotel in Toronto.

Through the years, the OHL Priority Selection was held at various locations
in Toronto until 1981 when it found a home for the next 10 years at North
York Centennial Arena.

The 2001 OHL Priority Selection will be held in Sarnia.


For More Information

Aaron Bell
Director of Information and Special Events
Ontario Hockey League
(416)299-8700 ext. 228
abell@chl.ca
www.ontariohockeyleague.com

2000 OHL Priority Selection


ROUND 1

1. Mississauga, Pat Jarrett, LC, Soo Thunderbirds Jr. A
2. Toronto, Tim Brent, RC, Cambridge Jr. B
3. Owen Sound, Richard Power, RD, Toronto Marlboros Bantam
4. London, Rick Nash, LW, Toronto Marlboros Bantam
5. North Bay, Craig Foster, LW, Ottawa Valley Bantams
6. Guelph, Daniel Paille, LW, Welland Jr. B
7. Brampton, Adam Henrich, LW, Don Mills Midget
8. Kitchener, Andre Benoit, LW, Penetang Jr. C
9. Oshawa, Ben Eager, LW, Ottawa Jr. A
10. Erie, Brian Lee, LD, Detroit Honeybaked Bantam
11. Windsor, Matt Maccarone, LC, Whitby Bantam
12. Sarnia, John Hecimovic, RW, Kitchener Bantam
13. Peterborough, Eric Staal, LC, Thunder Bay Kings "AAA"
14. Kingston, Justin McCutcheon, RW, Brampton Jr. A
15. Sudbury, Adam Sturgeon, RD, Milton Jr. A
16. S.S. Marie, Jeremy Swanson, LD, Thunder Bay Kings "AAA"
17. Belleville, Andre Deveaux, RW, Fort Erie Jr. B
18. Ottawa, Bryan Rodney, LD, St. Marys Jr. B
19. Barrie, Dean Byvelds, LW, Wellington Jr. A
20. Plymouth, James Wisniewski, RD, Plymouth Comp. Jr. A

ROUND 2

21. Mississauga, Mark Cranley, LC, Peterborough "AAA" Bant.
22. Toronto, Kevin Klein, RD, Kitchener Midget
23. Owen Sound, Justin Hodgins, RW, Sun County Bantams
24. London, Logan Hunter, LC, Petrolia Jr. B
25. North Bay, Adam Gibson, LD, Rideau St. Law. Bantam
26. Guelph, Dustin Brown, RW, Syracuse Bantam
27. Brampton, Brad Topping, G, Lambton Bantams
28. Kitchener, Brad Larter, RW, Charlottetown (PEI) Midget
29. Oshawa, Paul Ranger, LD, Whitby Bantam
30. Erie, Chris Campoli, LD, North York Cdns . Bantam
31. Windsor, John Scott Dickson, RW, Mississauga Rebels Bantam
32. Sarnia, Reg Thomas, LC, Elgin-Middlesex Bantam
33. Peterborough, Ryan Card, LD, Quinte Bantam
34. Kingston, Brody Todd, RW, Thorold Jr. B
35. Sudbury, Adam Keefe, RW, Toronto Marlboros Bantam
36. S.S. Marie, Brett Trudell, RW, Chatham Jr. B
37. Belleville, Bobby Young, RC, Hamilton Midget
38. Ottawa, Matthew Foy, RC, Mississauga Sen. Midget
39. Barrie, Alex Butkus, LW, Toronto Marlboros Bantam
40. Plymouth, Karl Stewart, LC, Thornhill Jr. A

ROUND 3

41. Mississauga, Blair Jarrett, RC/RW, Soo Thunder Bantams
42. Toronto, Dale Good, LD, York Simcoe Bantam
43. Owen Sound, Dan Rogers, RD, Mississauga Rebels Bantam
44. Brampton, Patrick Turcotte, RC, Seaway Valley Bantam
45. North Bay, Scott Hotham, RD, Barrie "AAA" Bantam
46. Windsor, Cam Jansen, RW/RC, St. Louis Blues Bantam
47. Brampton, T. J. Trevelyan, LC, Mississauga Rebels Bantam
48. Kitchener, Sam Skwarchuck, LW/LC, York Simcoe Bantam
49. Oshawa, Eric Larochelle, LD, Valley East Midget
50. Erie, Michael Nelson, RW, Waterloo Bantam
51. Windsor, Robert Hennigar, LW, Port Colborne Jr. B
52. Belleville, Brad Efthimiou, RC/RW, Toronto Marlboros Bantam
53. Peterborough, David Smith, LW, Oshawa Jr. A
54. Kingston, Sean Langdon, RC, South West Ottawa Bantams
55. Sudbury, Rick Janco, RD, Toronto Marlboros Bantam
56. S.S. Marie, Derek MacKay, LW, Soo Thunder Bantams
57. Belleville, Dwight LaBrosse, G, Pittsburgh Hornets Midget
58. Ottawa, Brett McGrath, LC, Stoney Creek Jr. B
59. Barrie, Daniel Girardi, RD, Welland Jr. B
60. Plymouth, Matt Tanel, G, Mississauga Rebels Bantam
61. Sarnia, Matt Lynn, RD, Wellington Jr. A

ROUND 4

62. Mississauga, Andrew Dwyer, RD, Burlington "AAA" Bantam
63. Plymouth, Peter Magagna, LC, Toronto Marlboros Bantam
64. Guelph, Michael Kreelove, LD/LW, Thunder Bay Kings "AAA"
65. London, Jeremy Akeson, LW, South West Ottawa Bantams
66. North Bay, Greg Goodnough, RW, Syracuse - Junior A
67. Oshawa, Jordan Beirnes, LW, Huron Perth Bantam
68. Windsor, Paul Giallonardo, LD, Markham Islanders Bantam
69. Brampton, Stuart Simmons, LD, Toronto Nationals Bantam
70. Kitchener, Andrew Jakubaities, LW/LD, London "AAA" Bantam
71. Oshawa, Tobias Whelan, LC, Penetang Jr. C
72. Erie, Ken Dunn, LW, Waterloo Bantam
73. Windsor, Ahren Nittel, LC, Streetsville Jr. A
74. Erie, Bryan Sansom, LC, Central Ont. Bantams
75. Guelph, C. J. Morrison, LW, Burlington "AAA" Bantam
76. Kingston, Kevin Harvey, LW, St. George Jr. D
77. Sudbury, Daniel Speer, LC/LW, Stouffville Jr. A
78. S.S. Marie, Chris Gill, LW, Markham Islanders Bantam
79. Belleville, Matthew Stajan, LW, Mississauga Sen. Midget
80. Ottawa, Corey Locke, LC, Markham Islanders Bantam
81. Owen Sound, Chris Myers, LW/LC, Cambridge "AAA" Bantams
82. Guelph, Evan Kotsopoulos, LW, Markham Islanders Bantam

ROUND 5

83. Peterborough, Bryan Hamm, LD, Hamilton Bantam
84. Toronto, Jordan Freeland, LW, Wellington Jr. A
85. Toronto, Jerrod Smith, LC, Burlington "AAA" Bantam
86. London, Brock Van Slyke, RD, Woodstock Jr. C
87. North Bay, Tyson Kellerman, G, Kingston Bantam
88. Kingston, Justin Suda, LD, Welland Bantam AAA
89. Brampton, Ryan Kesler, RC, Detroit Honeybaked Bantam
90. Windsor, Darryl Lloyd, LC, Don Mills Bantam
91. Guelph, Chris Beckford-Tseu, G, Toronto Marlboros Bantam
92. Peterborough, Mike Simpson, LC, Wellington Jr. A
93. Sarnia, Jeff Luckovitch, LD/LW, London Jr. B
94. Erie, Craig Bertrand, RC/RW, London "AAA" Bantam
95. Toronto, Philip Turi, RD, Toronto Red Wings Bantam
96. Sudbury, Bobby Chaumont, RW, Sudbury "AAA" Bantams
97. Peterborough, Jimmie Howard, G, Westport Jr. B
98. Kingston, Jim Kehoe, RD, South West Ottawa Bantams
99. Oshawa, Cory Snyder, RC/RW, Halton Hurricanes Bantams
100. Sudbury, Jason Hicks, LD, Cleveland Jr. A
101. Windsor, Chris Lemay, LW, Ottawa Valley Bantams
102. Belleville, Blake Allan, LD, North York Cdns . Bantam
103. Ottawa, Rodney Bauman, LD, Elmira Jr. B
104. Barrie, Jay Griffiths, RW/RC, Gravenhurst Jr. C
105. Plymouth, Brian Liamaro, LC, New Jersey Devils Bantams

ROUND 6

106. Sudbury, Tyler Leggo, LW, Cambridge "AAA" Bantams
107. Toronto, Daryl Knowles, LW, Halton Hurricanes Bantams
108. Owen Sound, Tom Zanoski, LW, Vaughan King Bantam
109. London, Daniel Pegoraro, LW, North York Cdns . Bantam
110. North Bay, John Thiel, RC/RW, Waterloo Bantam
111. Guelph, Frank Burgio, LD, Rochester Amerks Jr. A
112. Brampton, Blake Pearson, LW, Lambton Bantams
113. Sarnia, David Booth, LC/LW, Detroit Honeybaked Bantam
114. Erie, Drew O'Connell, LW, Salisbury Prep
115. Erie, David Herring, RC, Peterborough "AAA" Bant.
116. Windsor, David Frawley, LC, Valley East Midget
117. Owen Sound, Justin Renner, RW, Sun County Bantams
118. S.S. Marie, Scott Maher, RC, Kingston Bantam
119. Sarnia, Brad Robbins, RD, Detroit Honeybaked Bantam
120. Kitchener, Bryan McGregor, RC, Niagara Falls Midget
121. Mississauga, Tyler Gubler, LD, Oshawa Bantams
122. Belleville, Simon Mayer, RD, Markham Islanders Bantam
123. Ottawa, Doug Groenestege, G, Stratford Jr. B
124. Kitchener, Ryan Connors, LC, St. John's (Nfld.) Jr. B
125. Plymouth, Corey Potter, RD, Detroit Honeybaked Bantam

ROUND 7

126. Plymouth, Brent Mahon, RC, Sun County Bantams
127. Toronto, Tyler Owens, RD, Gloucester Bantam
128. Owen Sound, Jonathan Lehun, LW, North York Cdns . Bantam
129. London, Nathan Beausoleil, RD, Seaway Valley Bantam
130. North Bay, Michel Charette, RD, Timmins "AAA" Bantams
131. Belleville, Neill MacInnis, LC, Mississauga Sen. Bantam
132. Brampton, Ted Perry, LD, Mississauga Terriers "AA" Bant.
133. London, John-Paul Morley, LW, Burlington "AAA" Bantam
134. Oshawa, A. J. Tucker, RC, Fort Frances Bantams AA
135. Erie, Chase Trull, LC, Guelph Bantam
136. Belleville, Neil Smith, RD, Welland Bantam AAA
137. S.S. Marie, Chris Trick, RD, Detroit Honeybaked Bantam
138. Peterborough, Joel Poshtar, LC, Thunder Bay Midget
139. Kingston, Martin Beaulne, LC, Ontario East Bantam
140. Sudbury, Shandor Alphonso, RW, Halton Hurricanes Bantams
141. S.S. Marie, Pat Sutton, RD, Lambton Bantams
142. North Bay, Matt Sherban, LC, Oshawa Bantams
143. Ottawa, Mike Bulawka, LW, Kenora Midget
144. Barrie, Josh Gartner, G, Toronto Nationals Bantam
145. Plymouth, Danny McDonald, LW/LC, New Liskeard Midget
146. Sarnia, Chanse Fitzpatrick, RC, Brockville Jr. A

ROUND 8

147. Mississauga, Brandon Elliott, LD, Orangeville Midget AA
148. Toronto, Kyle Spurr, RW/RC, Dundas Jr. C
149. Owen Sound, Michael Kosiw, LC, Whitby Bantam
150. Owen Sound, Ryan McManus, G, Mississauga Reps Bantam
151. S.S. Marie, Jared Wiseman, LW, Burlington "AAA" Bantam
152. Guelph, Nick Torresan, LD, Timmins Midget
153. Brampton, Ryan McNorton, RW, Windsor Midget
154. Kitchener, Chris Huneault, RW, Welland Midget AAA
155. Oshawa, Brett Howden, LW, Caledonia Bantams
156. Erie, Kyle Gibson, LD, Kingston Bantam
157. Windsor, Josh Elzinga, LD, Team Illinois Midget
158. Kingston, Jordan Fox, RW/RC, St. Louis Blues Bantam
159. Peterborough, Adam Elzinga, LD, Danville Jr. A
160. Kingston, Lee Falardeau, LC, US Under 17
161. Sarnia, Marco Caprara, LW, Toronto Marlboros Bantam
162. S.S. Marie, Brad Staubitz, RD, Lambton Bantams
163. Belleville, Eric Horn, LC, Kitchener Bantam
164. Owen Sound, John Wheaton, RW, Cambridge "AAA" Bantams
165. Barrie, Ryan Stokes, LD, Alvinston Jr. C
166. North Bay, Clinton Miller, RW, Sudbury "AAA" Bantams

ROUND 9

167. Mississauga, Chris Curran, LW, Mississauga Sen. Midget
168. Toronto, Justin Tureski, LW, Oshawa Bantams
169. S.S. Marie, Steve Hamel, G, Timmins "AAA" Bantams
170. London, Tristian Miller, G, Peterborough "AAA" Bant.
171. North Bay, Logan Noble, LD, Onaping Falls Bantams
172. Guelph, Paul Marshall, LC, Ottawa Sting Bantams
173. Brampton, Tyler Harrison, LC, Whitby Bantam
174. Kitchener, Warren Sly, LD, Barrie "AAA" Bantam
175. Oshawa, Kevin Druce, G, Kingston Bantam
176. Erie, Tom Fox, LW, Syracuse - Junior A
177. Ottawa, Ryan Smyth, RW/RC, Ontario East Bantam
178. Sarnia, Tom Rogerson, G, Cumberland Jr. A
179. Peterborough, Michael Tonelli, LC, Don Mills Midget
180. Kingston, Brandon McBride, RC, Whitby Bantam
181. Erie, Brad Bonello, LC, Vaughan King Bantam
182. S.S. Marie, Rob Hisey, LC, Markham Islanders Bantam
183. Belleville, Marc Rancourt, LC, Gloucester Bantam
184. Ottawa, Constantine Siatras, LD, South West Ottawa Bantams
185. Barrie, Joe Pagnani, LC, Richmond Hill Stars Bantam
186. London, Chris Bain, LC, Sudbury "AAA" Bantams

ROUND 10

187. North Bay, Travis Whitehead, LC, Cambridge "AAA" Bantams
188. Toronto, Eric Nystrom, LC, US Under 17
189. Owen Sound, Skyler Visser, RD, West Michigan Bantams
190. London, Rick Steadman, LD/LW, Lambton Bantams
191. North Bay, Chris Mahon, RD, Ottawa Valley Bantams
192. Mississauga, Jesse Vanderburgh, LC, Stoney Creek Bantams
193. Brampton, Ryan Taube, RD, Kitchener Bantam
194. Kitchener, Ted Leeb, LW, Mississauga Rebels Bantam
195. Oshawa, Matthew Raymond, RW, Barrie "AAA" Bantam
196. Erie, Grant Lemmon, RD, Whitby Bantam
197. Windsor, Matt George, G, Markham Islanders Bantam
198. Sarnia, Jeff Sylvester, LD, Windsor Bantam
199. Peterborough, Ryan Ellis, LC, Halton Hurricanes Bantams
200. Kingston, Austin Armstrong, LW, Markham Islanders Bantam
201. Sudbury, Sean Cartlidge, G, Brantford Jr. B
202. S.S. Marie, Marco Trevino, RW/RC, Plymouth Comp. Midget
203. Belleville, David Clarkson, RC, Markham Islanders Bantam
204. Ottawa, Shayne Bayliss, RD, Port Colborne Jr. B
205. Barrie, Warren Wheeler, LC, Toronto Nationals Bantam
206. Plymouth, Mike Tutton, RW, Aurora "AA" Bantams

ROUND 11

207. Mississauga, Ron Poore, LC, Park Hill Bantams
208. Toronto, Matt McIsaac, RC, Mississauga Rebels Bantam
209. Owen Sound, Liam Johnston, G, Kitchener Bantam
210. London, Stephen Werner, RC, Washington Capitals Jr
211. North Bay, Chase Anderson, RC, Langton Jr. D
212. Guelph, Tom Fitzpatrick, LW, Central Ont. Bantams
213. Brampton, Joey Biasucci, G, Soo Thunder Bantams
214. Kitchener, Thomas Harrison, RD, Thunder Bay Kings "AAA"
215. Oshawa, Chris Petrow, RD, Central Ont. Bantams
216. Erie, Thomas Lee, G, Central Ont. Bantams
217. Windsor, Phil Gibson, RW, Mississauga Rebels Bantam
218. Sarnia, Andrew Black, RD, Peterborough "AAA" Bant.
219. Peterborough, Scott Heidman, LC, North Central Bantams
220. Kingston, Chris Miller, RW, South West Ottawa Bantams
221. Sudbury, Dan Goodwin, LW, Onaping Falls Bantams
222. S.S. Marie, Jordan Kennedy, LD, Sault North Stars Midget
223. Belleville, Cameron Chapman, RD, Burlington "AAA" Bantam
224. Ottawa, Kyle Gourgon, LC, Ottawa Valley Bantams
225. Barrie, Chris Hardill, G, Peterborough Midget
226. Plymouth, Ryan Ecola, LW, Chicago Chill Bantams

ROUND 12

227. Mississauga, Jonathan Gleed, RD, Mississauga Reps Bantam
228. Toronto, Geoff Fairbrother, G, Halton Hurricanes Bantams
229. Owen Sound, Jason Podolinsky, LD, Lambton Bantams
230. London, Ron Cordes, LD, Thunder Bay Kings "AAA"
231. North Bay, Zac Brown, G, Mississauga Rebels Bantam
232. Guelph, Dustin Sullivan, LD, Ottawa Jr. A
233. Brampton, Scott Gauvreau, LD, Sudbury "AAA" Bantams
234. Kitchener, Chad McCaffrey, LC, Kitchener Bantam
235. Oshawa, Nick Filsinger, RD, Walkerton Jr. C
236. Erie, Matt Clifford, LD, Ridley College
237. Windsor, A. J. Greco, LW, St. Michael's Junior A
238. Sarnia, Patrick Murphy, LC, US Under 17
239. Peterborough, James Edgar, RW, Lambton "AAA" Midgets
240. Kingston, Chris Seburn, LD, Elgin-Middlesex Bantam
241. Sudbury, Brent Nault, LD, Sudbury "AAA" Bantams
242. S.S. Marie, Gerald Foster, LD, North Bay Bantam
243. Belleville, Michael Knight, RD, Toronto "AA" East Enders
244. Ottawa, Michael Iggulden, RW, Ridley College
245. Barrie, Mark Langdon, LW/LC, Rochester Amerks Jr. A
246. Plymouth, Ryan Pawlowski, LC, Sudbury "AAA" Bantams

ROUND 13

247. Mississauga, Bryan O'Shaughnessy, G, Seaway Valley Bantam
248. Toronto, Jason Paige, RC/RW, Detroit Honeybaked Bantam
249. Owen Sound, Eric Boonstra, LW, York Simcoe Bantam
250. Plymouth, Joshua Griffith, LD, Plymouth Comp. Jr. A
251. North Bay, Michael Thompson, LC, Rideau St. Law. Bantam
252. Guelph, Brad Hill, LD, Central Ont. Bantams
253. Brampton, Nikola Bibic, RC/RW, Windsor Bantam
254. Kitchener, Derek Conter, LW, Bramalea Jr. A
255. Oshawa, Kevin Quackenbush, LD, Valley East Midget
256. Erie, Steve Dix, RD, North Bay Midget
257. Windsor, Sal Peralta, RW, Southpoint (Wheatley) Jr. C
258. Sarnia, Joey Coules, RW, Leamington Jr. B
259. Peterborough, Mike Della Mora, RC, Peterborough "AAA" Bant.
260. Kingston, Anthony Bilotto, LD, Morrisburg Jr. B
261. Sudbury, John Winstanley, LC, Brampton Jr. A
262. S.S. Marie, Steve Cooke, LC, Wellington Jr. A
263. Belleville, Kyle Piwowarczyk, LC, Lambeth Jr. D
264. Ottawa, Jordy Hamilton, LD, Welland Midget AAA
265. Barrie, Kyle Schoppel, RW, Cambridge "AAA" Bantams
266. Plymouth, David Rohlfs, RC/RW, Plymouth Comp. Midget

ROUND 14

267. Mississauga, Mike Howes, LW, North York Rangers Bantam
268. Toronto, Jim Tully, LC, Peterborough "AAA" Bant.
269. Owen Sound, Tyler McGregor, RW, Ajax Jr. A
270. London, Dillon Althoff, RW, Soo Thunder Bantams
271. North Bay, Adrian Bennett, LW, Aurora Jr. A
272. Guelph, Marty Guerin, RC, Detroit Honeybaked Midgets
273. Brampton, David Brown, RC, Don Mills Midget
274. Kitchener, Matthew Fielding, G, Halton Hurricanes Bantams
275. Oshawa, Chad Elliott, RD, Cobourg Jr. A
276. Erie, Nick Staneckyj, RW, Rayside Balfour Midget
277. Windsor, Jason Tejchma, LC, Detroit Honeybaked Midgets
278. Sarnia, John Barrow, G, Kitchener Bantam
279. Peterborough, Bryan Faulkner, LW, Lindsay Jr. A
280. Kingston, Joe Pomaranski, RD, US Under 17
281. Sudbury, Joey Vescio, LW, Thunder Bay Bantam AA
282. S.S. Marie, Justin Bodine, LW/LC, New York Bobcats Jr. B
283. Belleville, Neil Poulsen, LC, Rideau St. Law. Bantam
284. Ottawa, Justin Tobe, G, Detroit Honeybaked Bantam
285. Barrie, Sean Bradley, LD/LW, Wexford Bantams
286. Plymouth, Jarrod Whelan, RW, Rideau St. Law. Bantam

ROUND 15

287. Mississauga, Tyler Lawson, RD, Rayside Balfour Midget
288. Toronto, Matt Jones, LD, Green Bay Jr. A
289. Owen Sound, Mike McKenna, G, Springfield Jr. A
290. London, Matthew Iorianni, G, Thunder Bay Kings "AAA"
291. North Bay, Andrew Ledderman, LC, Vaughan Jr. A
292. Guelph, John Giftopoulos, RW/RC, Oshawa Bantams
293. Brampton, Eric Schwanz, RD, Detroit Belle Tire Bantams
294. Kitchener, Michael Nicoletti, LD, Toronto Marlboros Bantam
295. Oshawa, Dino Ferrari, LW, Don Mills Midget
296. Erie, Jim Slater, LC, Cleveland Jr. A
297. Windsor, Reid Yantzi, LD, Stratford Jr. B
298. Sarnia, Matt Simmons, RD, Cobourg Jr. A
299. Peterborough, Mark Campbell, RW, Quinte Bantam
300. Kingston, Chad Coxon, RD, Elgin-Middlesex Bantam
301. Sudbury, Chris Robertson, LC/LW, Owen Sound Jr. B
302. S.S. Marie, Chris Brown, LD, Don Mills Bantam
303. Belleville, Michael Kropman, LW, Don Mills Bantam
304. Ottawa, Derrick Penning, LC, Cumberland Bantam
305. Barrie, Steve Haddon, LC, Lambton Bantams
306. Oshawa, Bill Deir, RW, Whitby Bantam

ROUND 16

307. Mississauga, Mark Epplett, RD, Southpoint Bantams
308. Toronto, Matthew Verdone, LC, Cornwall Jr. A
309. Owen Sound, Andrew Martin, LC, Bramalea Jr. A
310. London, Tim Vitek, RC, Chatham Jr. B
311. North Bay, Luke Oshell, G, North Bay Midget
312. Guelph, Nicholas Kitchen, RW, Ontario East Bantam
313. Brampton, Wade Branch, LW, Whitby Bantam
314. Kitchener, Anthony Sciacca, RC, Windsor Bantam
315. Oshawa, Kyle Wilson, LC, London "AAA" Bantam
316. Erie, Ryan Murphy, LC, US Under 17
317. Windsor, Michael Grenzy, LD, Toronto Marlboros Bantam
318. Sarnia, Michael Gendron, LD, Gloucester Jr. A
319. Peterborough, Tony DiMarco, G, Lindsay Jr. A
320. Kingston, Darcy Pettie, RC, Kingston Bantam
321. Sudbury, Mike Jurilj, LD, Lambton Bantams
322. S.S. Marie, Steve Atkins, RW, Thunder Bay Kings "AAA"
323. Belleville, Dylan Reese, RD, Pittsburgh Hornets Midget
324. Ottawa, Ryan Utronkie, LC, Ottawa Valley Bantams
325. Barrie, Matthew French, LD, Strathroy Jr. B
326. Plymouth, David Liffiton, LD, Windsor Bantam

ROUND 17

327. Mississauga, Devon Frank, RW, Mississauga Rebels Bantam
328. Toronto, Andrew MacDonald, LD, Markham Islanders Bantam
329. Owen Sound, Jeff MacDermid, RW, Grey-Bruce Bantams
330. London, Derek Smith, LD, US Under 17
331. North Bay, Darrel Goulet, RC, Timmins Midget
332. Guelph, George Bradley, RD, Burlington "AAA" Bantam
333. Brampton, Cory Clements, RD, Woodhaven High Michigan
334. Kitchener, Evan Watts, LD, Burlington "AAA" Bantam
335. Oshawa, Geoff Aselstine, LW, Toronto Marlboros Bantam
336. Windsor, Matt Anthony, G, Windsor Bantam
337. Sarnia, Tom Fenton, G, Lambton Bantams
338. Peterborough, Joshua Patterson, LD/LW, Kemptville Jr. B
339. Kingston, Kyle Hurlock, RD, Lambton "AAA" Midgets
340. Sudbury, Ross Piaskoski, RW, Kemptville Jr. B
341. S.S. Marie, Kevin Draper, RW, Notre Dame Midgets
342. Belleville, Kevin Droddy, LD, Don Mills Bantam
343. Ottawa, Matthew Bahen, LC, Markham Islander Midget
344. Barrie, Todd Gould, RW, Lambton Bantams
345. Plymouth, Richard Arnaldo, LC, North York Cdns . Bantam

ROUND 18

346. Mississauga, Mike Corrado, G, Mississauga Sen. Midget
347. Toronto, Nick Bayley, RW, Cambridge Jr. B
348. Owen Sound, Mac Faulkner, LC, Toronto Marlboro Midget
349. London, Jamie Coghlan, LD/LW, Toronto Nationals Bantam
350. Oshawa, Steven Knowles, LW, North Frontenac Jr. C
351. North Bay, Ryan MacGregor, LW, Brockville Jr. A
352. Brampton, James Carney, LD, Brampton Midget
353. Kitchener, Dane Dainard, RW, Georgetown Jr. A
354. Oshawa, Chris Ritchie, LW, Stayner Jr. C
355. Windsor, Joe Bradigan, RW, Buffalo Stars Bantams
356. Sarnia, Jarrod Coleman, LW/LC, Lambton Bantams
357. Peterborough, Matt Roberts, LD, York Simcoe Bantam
358. Kingston, Luc Martin, RW, Elgin-Middlesex Bantam
359. Sudbury, Lionel Solomon, LD, Wiarton Jr. C
360. S.S. Marie, Mike Crickard, RW, Mooretown Jr. C
361. Belleville, Darryl Forsey, G, Little Britain Jr. C
362. Ottawa, Pierluc Seguin, LD, Ontario East Bantam
363. Barrie, Adam Brand, RD, Team Wisconsin
364. Plymouth, Jason Bacashihua, G, Chicago Jr. A

ROUND 19

365. Mississauga, Wayne Holden, LC, London "AAA" Bantam
366. Toronto, Geoff Patton, LD, Central Ontario Midget
367. Owen Sound, Marty Magers, G, Fort Erie Jr. B
368. London, Dominik Rozman, LW, Sarnia Jr. B
369. Guelph, Jeremy Hayward, G, Guelph Jr. B
370. Brampton, Anthony Marshall, G, Milton Jr. A
371. Kitchener, Jason Hill, LC/LW, Buffalo Stars Bantams
372. Oshawa, Chris Pella, LD, Nepean Jr. A
373. Windsor, Darren Halls, LD, Erin Jr. C
374. Sarnia, Nick Harloff, LD, Kitchener Bantam
375. Peterborough, Lee Stempniak, RC, Buffalo Jr. A
376. Kingston, Josh Warden, LW, Mississauga Reps Midget
377. Sudbury, William Burgio, LD, Rochester Jr. B
378. Belleville, Jonathan Lupa, RD, London Jr. B
379. Ottawa, Kurt Hogard, LD, Thunder Bay Kings "AAA"
380. Barrie, Andre Howard, LC, Cobourg Jr. A
381. Plymouth, Eric Sargent, LC, US Under 17

ROUND 20

382. Mississauga, Adam Midgelly, RW, Belmont Jr. D
383. Toronto, Kyle Roffey, RD, York Simcoe Midget
384. London, Jamie Chester, LD, Elmira Jr. B
385. Guelph, Nick Pomponio, LW, Detroit Caesars Bantam
386. Brampton, Alex Greig, LD, Ajax-Pickering Midget
387. Kitchener, Stephen Monteith, RD, Wexford Midget
388. Sarnia, Anthony Butera, RD, North York Cdns . Bantam
389. Peterborough, Brandon Tilley, LC, Midland Jr. C
390. Sudbury, Ian Ross, LD, Thunder Bay Bantam AA
391. Belleville, Blair Egerter, LC, Chippawa Jr. C
392. Ottawa, Alex Lalonde, LW/LC, Wexford Midget
393. Barrie, Mike Kompon, LC, Thunder Bay Jr. A
394. Plymouth, Eric Werner, RD, US Under 17


Related Articles